Feed Display

Nie określono adresu internetowego. Uzupełnij.

rss

Seria znaczków "Historia polskiej fotografii" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wojtek Bułhak   
Sobota, 08 Maj 2010 13:05

31 Marca 2010 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki ze zdjęciami Jana Bułhaka w serii historia polskiej foytografii. Poniżej zamieszczamy oficjalną informację Poczty Polskiej

Zobacz zdjęcia "ojca polskiej fotografii" na znaczkach pocztowych

Dom Stanisława Staszica na Kanonii w Warszawie, ulicę Poselską 16 w Krakowie, czy kaplicę św. Kazimierza w katedrze w Wilnie - to wszystko można zobaczyć na znaczkach pocztowych z serii "Historia polskiej fotografii". Poczta Polska uhonorowała prace Jana Bułhaka uważanego za "ojca polskiej fotografii artystycznej". To już kolejna emisja znaczków poświęcona historii fotografii i fotografii w ogóle. Wcześniejsza przybliżała postać pierwszego autora polskich fotoreportaży, fotografa stale współpracującego z prasą ilustrowaną - Karola Beyera. Na znaczkach firmy znalazły się również m.in. prace Tomasza Gudzowatego.

Znaczki przedstawiające fotografie Jana Bułhaka zaprojektował artysta plastyk Jacek Konarzewski: - Przy wyborze zdjęć do serii "Historia polskiej fotografii", z bardzo bogatego zbioru Muzeum Narodowego w Warszawie, kierowaliśmy się przede wszystkim różnym ich klimatem. Bo zdjęcia te choć tematycznie podobne wyrażają zgoła odmienny nastrój, który Bułhak osiągnął poprzez szczególną umiejętność widzenia i uchwycania światła - powiedział J. Konarzewski.

Bułhak to twórca, który nie tylko robił zdjęcia, ale aktywizował i scalał środowisko fotograficzne; stworzył Fotoklub Wileński, później Polski, wspólnie z m.in. Leonardem Sempolińskim założył Związek Polskich Artystów Fotografików; pisał książki i artykuły o fotografii i o technikach robienia zdjęć. Zajmował się również teorią i estetyką fotografii.

Nowa seria Poczty wchodzi do obiegu 31 marca br. Jest realizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Znaczki o wartości 1,95 zł każdy wydrukowano techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym w formacie 31,25 x 43 mm, w nakładzie 500.000 sztuk każdego. Towarzyszyć im będą dwa rodzaje kopert i datownik Pierwszego Dnia Obiegu FDC przedstawiające zarys twarzy ojca polskiej fotografii. Datownik stosowany będzie w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również do sklepu internetowego Poczty Polskiej, gdzie przez siedem dni w tygodniu można składać filatelistyczne zamówienia.

 

źródło Poczta Polska - aktualności

Zmieniony: Sobota, 08 Maj 2010 13:55