Feed Display

Nie określono adresu internetowego. Uzupełnij.

rss

Biografia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wojtek Bułhak   
Sobota, 02 Maj 2009 09:36

 

Rodzina

Jan Brunon Bułhak (ur. 6 października 1876 w Ostaszynie pod Nowogródkiem, zm. 4 lutego 1950 w Giżycku) nestor polskiej fotografii; ojciec Janusza.

Był synem Walerego Antoniego Stanisława Bułhaka h. Syrokomla z odmianą ("Bułhak") i Józefy Haciskiej h. Roch. Jego syn, urodzony w 1906 Janusz Bułhak, był kompozytorem i również fotografikiem.

 

herb Bułhak

 

Herb Bułhak
Syrokomla z odmianą "półtora złotego krzyża"

 

Praca

Od 1919 wykładał w Zakładzie Fotografii Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Filozof i teoretyk fotografii. Założyciel Fotoklubu Wileńskiego (1927), a także współzałożyciel Fotoklubu Polskiego.

Był przedstawicielem piktorializmu. Znany jest z wielu wspaniałych fotogramów. Twórca estetyki bułhakowskiej. W jego fotografiach widoczne są wpływy grafiki i malarstwa.

Wykonał fotograficzną dokumentację architektury Wilna, Warszawy, Krakowa, Grodna, Zamościa, Lublina, Kazimierza i innych miejscowości w Polsce. W jego pracowni powstało 158 albumów poświęconych miastom i regionom II Rzeczypospolitej.

 

Zdjęcie Jana Bułhaka przed pracownią
 Jan Bułhak przed pracownią w Wilnie
 

Dziedzictwo

W lipcu 1944 roku, w czasie walk o Wilno płonie jego pracownia, a w niej 50 000 skatalogowanych negatywów, dotyczących głownie Wilna i Wileńszczyzny, ale tez i wielu innych miast Polski oraz niektórych miast niemieckich. Niektóre z negatywów pochodziły z lat 1910-1915.

Po II wojnie światowej wraz z synem dokumentował zniszczenia wielu miast Polski. Był współzałożycielem powstałego po wojnie Związku Polskich Artystów Fotografów. Jego legitymacja członkowska ZPAF miała numer 1.

Jan Bułhak jest autorem książek: Fotografia (1931),  Estetyka światła (1936), Bromografika (1933), Fotografia ojczysta (1951), Kraj lat dziecinnych (2003).

 
Zjęcie Jana Bułhaka z wnukami - późne lata czterdzieste XXw.
 Jan Bułhak z wnukami: Andrzejem i Bohdanem

 

 

wykorzystano tekst z Wikipedii